Committee & Membership

If you ever attended or will attend a ULAB conference you are automatically a “member” which allows you to take part in the voting for ULAB’s next host university if you are present at the AGM (held at the end of each conference).

There is a national committee which keeps an eye on the general stuff concerning ULAB, and each year a new organising committee at the host university that organises the conference.

Edinburgh 2018 Organizing Committee
Amy Martin, Local Chair
Emma Kouhi, Vice-Chair
Nina Markl, Secretary
Brandon Papineau, Vice-Secretary
Anna Zhigareva, Treasurer
Matthew Sung, Ordinary Member
Alex Redpath, Ordinary Member
Griffith Tai, Ordinary Member

National Committee 2017-2018
Tamisha L. Tan, Chair
Elisabeth Kerr, Vice-Chair
Emma Kouhi, Secretary
Helen Attwood, Vice-Secretary
Sneha Sen, Treasurer
Fergus O’Dowd, Vice-Treasurer
Anna Sapuntsova, Webmaster
Macarena Chiclana, Webmaster
Ordinary Members:
Samuel Andersson
Lana Bosgraaf
Holly Dobrzycki
Stephanie Foxton
Peter Grishin
Marianne De Heer Kloots
Emma Hollings
Daniel Hu
Malcolm Kennedy
Sally Lamond
Imogen Lemon
Seumas MacDonald
Andrew John Merrison
James Michaelov
Brandon Papineau
James K Puchowski
Saskia Rayner
Eleanor Read
Alex Redpath
Ollie Sayeed
Saskia Simm
Griffith Tai
Lucy Urwin
Emily Walker

Cambridge 2017 Conference Organizing Committee
Tamisha Tan, Local Chair
Peter Grishin, Vice-Chair
Elisabeth Kerr, Secretary
Ollie Sayeed, Treasurer
Tom Meadows, Vice Secretary
Samuel Andersson, Ordinary Member
Tom Meadows, Ordinary Member
Elysia Warner, Ordinary Member

 

Aberdeen 2016 Conference Organizing Committee
Mari Aigro, Local Chair
Lisa Nais, Secretary
Holly Redfearn, Treasurer
Andrea Faulds, Webmaster
Angie Beltran, Vice Secretary

 

York St John 2015 Conference Organizing Committee
Fiona Preston & Chris Robson, Chair
Natalie Flint, Secretary
Jack Joyce, Treasurer
Chloe Langford, Vice chair
Grace Mason, Vice treasurer
Angie Peters, Webmaster
Alexander Robertson, Ordinary member
Andrew Merrison, Ordinary member
Annie Rockett, Ordinary member
Arielle Redman, Ordinary member
Fiona Preston, Ordinary member
Katy Jones, Ordinary member

 

Edinburgh 2014 Conference Organizing Committee
Aara Cleghorn, Chair
Amie Fairs
Christopher Lewin
David Pickering
Gina Bruckner
James Reid
Michael Stone
Pippa Shoemark
Sheena Prasad
Shyla Hossain

 

York 2013 Conference Organizing Committee
Georgina Brown, Chair
Charlie Burgess
Angie Peters
Kate Hickey

 

Bristol 2012 Conference Organizing Committee
Tom Williams, Chair
Jessica Roberts, Secretary
Claire Swaffield, Treasurer
Maryam Bham, Communication Officer
Amy Haines, Communication Officer
Dave Etheridge, Communication Officer
Chris Ohman, Time Lord
Joshua Creaven, Web Administrator
Antonia Kelly, Transport Officer
Gina Ko, Accomodation
Lauren Robson
Catherine Haynes
Fran Weatherall
Tanya Woll

 

Edinburgh 2011 Conference Organizing Committee
Amie Fairs
David M. T. Arnold
Elizabeth Anderson
Georgina Brown
Gina Bruckner
Hannah Gould
Jennifer Heyward
Jody Rae
Kajsa Djärv
Laura Tomlinson
Lili Fullerton
Melissa Geere
Richard Littauer
Rosie Kay
Sara Medel Jimenez
Sonja Virta
Stephanie Maia

 

National Committee 2016-2017
James K. Puchowski, Executive Chair
Helen Attwood, Secretary
Ollie Sayeed, Treasurer
James Michaelov, Webmaster
Elisabeth Kerr, Vice Chair
Andrew Merrison, Vice Secretary
Samuel Andersson, Vice Treasurer
Ordinary Members:
Mari Aigro
Dioke Bins
Ben Edwards
Tilly Flint
Gabrielle Flockton
Rachel Fox
Helen Humphrey
Eleanor Read
Tamisha Tan
Sophie Walker
Martha Wilson

 

National Committee 2015-2016
James K. Puchowski, Executive Chair
Mari Aigro, Secretary
Holly Redfearn, Treasurer
James Michaelov, Webmaster
Jack Joyce, Vice Chair
Andreea Piciui, Vice Secretary
Michael Stone, Vice Treasurer
Sophie Mafham, Ordinary Member
Chloe Langford, Ordinary Member
Andrew Merrison, Ordinary Member
Sami Tapio Huttunen, Ordinary Member
Christopher Bacon, Ordinary Member
Simone Peschek, Ordinary Member
Jessica White, Ordinary Member
Natalie Flint, Ordinary Member
Beth Griffiths, Ordinary Member
Ben Edwards, Ordinary Member
Lizzie Harrison, Ordinary Member
Katy Risbridger, Ordinary Member
Johnathan Stevenson, Ordinary Member

 

National Committee 2014-2015
Jack Joyce, Executive Chair
David Pickering, Secretary
Andreea Piciu, Treasurer
Tom Rhodes, Vice chair
Brendan Sugrue, Vice secretary
Daniel Eggleston, Vice treasurer
David Gallardo Nieto-Sandoval, Webmaster
Amie Fairs, Ordinary member
Andrew Merrison, Ordinary member
Charlie Burgess, Ordinary member
Chloe Langford, Ordinary member
Chris Robson, Ordinary member
Pippa Shoemark, Ordinary member
Sami Huttunen, Ordinary member
Sheena Prasad, Ordinary member

 

National Committee 2013-2014
Aara Cleghorn, Chair
Amie Fairs, Treasurer
Andrew Merrison
Angie York
Bryony Jones, Secretary
Charlie Burgess
Chloe Langford, Secretary
Christopher Lewin
Kate Hickey
Pippa Shoemark
Shyla Hossain, Chair
Tom Rhodes

 

National Committee 2012-2013
Claire Swaffield
David M. T. Arnold
Gina Bruckner